مقالات آراد جانبی

آموزش هواگیری پکیج دیواری، رادیاتور و شوفاژ

هواگیری پکیج از جمله اقدامات کاربردی و مفید برای افزایش راندمان و جلوگیری از بروز مشکلات و ایرادات فنی در پکیج به شمار می رود. هواگیری در پکیج های دیواری ضمن خارج ساختن هوای اضافی موجود در رادیاتور و پکیج، صرفه جویی در مصرف انرژی، افزایش طول عمر و کارکرد بهینه این مدل سیستم گرمایشی را به دنبال دارد.

با توجه به اهمیت هواگیری همچنین تخصصی بودن مراحل آن، در این مقاله قصد داریم به آموزش صفر تا صد نحوه هواگیری در پکیج های دیواری بپردازیم.

اهمیت و ضرورت هواگیری پکیج

وجود هوا در لوله ها و اتصالات پکیج های شوفاژ دیواری، به تدریج موجب فرسودگی و خوردگی این قطعات و متعلقات می شود. از سوی دیگر، عدم انجام هواگیری علاوه بر ایجاد مشکل در کارکرد مطلوب پکیج، خرابی و معیوب شدن پمپ دستگاه را در پی دارد.

همچنین، عدم توجه به هواگیری پکیج دیواری، با ایجاد سروصدا در اتصالات و لوله های پکیج و عدم تولید حرارت و گرمایش مطلوب در محیط، همراه است. در این زمینه باید خاطر نشان نمود که بهترین زمان انجام هواگیری دستگاه های پکیج تحت تاثیر پارامترهایی مانند مدت و سابقه استفاده از دستگاه، میزان ارتفاع ساختمان از سطح زمین و برند و مدل محصول قرار دارد.

مزایا هواگیری پکیج دیواری

از بین رفتن سروصداهای اضافی و غیر عادی در لوله ها، تنظیم نمودن فشار آب، رفع مشکلات گرم نکردن آب پکیج، توزیع هوای گرم، مطبوع و یکنواخت در محیط و ارتقای راندمان و بهره وری دستگاه، از مهم ترین مزایای انجام فرایند هواگیری پکیج محسوب می شود.

گفتنی است که انجام هواگیری تجهیزات گرمایشی مانند پکیج، در مفهوم خروج هوای اضافی در لوله ها و پمپ دستگاه می باشد. انجام این فرآیند در بازه زمانی مناسب و به صورت صحیح، از بهترین شیوه ها برای کاهش و بهینه سازی مصرف انرژی و بالا بردن طول عمر دستگاه تلقی می گردد.

همچنین، افراد ساکن در طبقات بالایی ساختمان، به دلیل پایین بودن فشار در لوله های شوفاژها و رادیاتورها، امکان دارد بیش از افراد طبقات پایینی به انجام عملیات هواگیری پکیج نیاز پیدا کنند.

آموزش نحوه هواگیری پکیج دیواری

با آغاز فصل سرما، هواگیری پکیج از اقدامات لازم و کاربردی برای محافظت و نگهداری از دستگاه محسوب می‎‌شود. هواگیری پکیج دیواری از مراحل گوناگونی تشکیل شده است و از قسمت پمپ و به وسیله پیچ مخصوص هواگیری صورت می پذیرد.  در این بخش به بررسی مراحل هواگیری در پکیج های دیواری می پردازیم:

مرحله اول: در اولین گام می بایست شیر آبگرم را باز گذاشته تا ضمن روشن شدن پکیج، پمپ دستگاه شروع به فعالیت نماید.

مرحله دوم: یک دستمال خشک و بزرگ در قسمت زیر پمپ قرار می گیرد. این شیوه مانع از مرطوب شدن محیط پیرامون توسط آب خروجی پمپ می شود.

مرحله سوم: قسمت انتهای پمپ را مورد بررسی قرار داده تا پیچ مخصوص هواگیری دستگاه پیدا شود. غالبا پیچ مربوط به هواگیری متناسب با برند تولیدکننده و نوع، در قسمت انتهایی پمپ تعبیه می گردد.

مرحله چهارم: از مراحل هواگیری پکیج می بایست متناسب با نوع پیچ، ابزار و پیچ گوشتی مناسب را انتخاب نموده و پیچ مربوطه را از پمپ باز نمود. با بازکردن پیچ هواگیری، هوا و آب موجود در داخل پمپ تخلیه می شود. به طور معمول، پیچ هواگیری دستگاه برخلاف عقربه های ساعت چرخیده می شود.

مرحله پنجم: پس از تخلیه هوا از پمپ، پیچ هواگیری را در سرجای خود قرار داده و با استفاده از پیچ گوشتی، سفت و محکم می گردد. در این مرحله، پیچ باز شده در جهت عقربه های ساعت بسته می شود. ناگفته نماند که در هنگام خارج شدن آب و هوا به بیرون، صدای غیرعادی ایجاد شده، با تخلیه کامل آب و هوا، به تدریج از بین می رود.

نکته: در هنگام باز کردن پیچ هواگیری آب تخلیه شده از داخل پمپ پکیج دیواری بسیار داغ و گرم می باشد. برهمین اساس، به منظور جلوگیری از سوختگی، از دست و بدن خود باید محافظت به عمل آورد. همچنین، هواگیری پکیج دیواری، به ویژه پمپ، ضمن کاهش سروصدای دستگاه، به یکنواخت و یکدست شدن دمای آبگرم کمک شایانی می نماید.

چگونه رادیاتور و شوفاژ را هواگیری کنیم؟

در صورت شنیدن صدای شرشر آب در رادیاتورهای گرمایشی پره‎‌ای یا صدای تق تق در رادیاتورهای پنلی، هواگیری رادیاتور و شوفاژ بیش از پیش ضرورت پیدا می کند.

برای انجام این فرآیند در ابتدا باید رادیاتور یا شوفاژ را خاموش کرد. چراکه روشن بودن دستگاه موجب افزایش هوای داخل رادیاتور می شود.

در قسمت بالای رادیاتورها غالبا یک پیچ تعبیه شده که می بایست به منظور خارج کردن هوای اضافی با استفاده از انبردست یا پیچ گوشتی آن را باز کرد. در این مرحله باید خلاف عقربه های ساعت پیچ هواگیری رادیاتور را چرخاند. همچنین، قبل از اقدام به هواگیری باید یک سطل یا ظرف مناسب در قسمت زیر شیر رادیاتور قرار داد.

در ادامه فرآیند هواگیری، پیچ مربوطه را به صورت آهسته و آرام باز نموده تا فشار زیاد آب سبب پرت شدن آن نشود.

اگر برای بازه طولانی هواگیری رادیاتور انجام نشده باشد، بوی نامطبوع و آب زرد رنگ از دستگاه خارج می‌شود. تا زمانی که صدای شرشر یا حباب قطع نگردد، می بایست فرآیند هواگیری رادیاتور را ادامه داد. پس از قطع شدن صدا، پیچ هواگیری را در جهت عقربه های ساعت محکم بسته و اطراف آن را با یک دستمال پاک و خشک تمیز کنید. پی از طی این مراحل فرآیند هواگیری رادیاتور گرمایشی به پایان می رسد.

آموزش نحوه تنظیم فشار پکیج

شایان ذکر است که پس از انجام هواگیری پکیج و رادیاتور، باید نسبت به تنظیم فشار پکیج شوفاژ دیواری اقدام نمود.

در حالت نرمال، فشار پکیج بر روی اعداد 1/5 الی 2 بار قرار دارد. در صورت پایین بودن فشار پکیج از این میزان، با باز کردن شیر آبی واقع در زیر دستگاه می توان فشار آن را بالا برد. توجه شود که هرگز نباید فشار پکیج از 2 بار بیشتر شود. چراکه این امر می تواند آسیب و صدمه جدی به دستگاه وارد کند.

به طور معمول، پس از انجام فرآیند هواگیری پکیج دیواری، مشکلاتی مانند صداهای غیر متعارف رادیاتور و گرم نبودن آبگرم مصرفی و بهداشتی و نوسانات موجود در فشار آب به نحو مطلوب برطرف می گردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *